Jak wspominałam już w tym artykule, nasza wiedza na temat nawyków pisarskich innych ludzi jest niewielka. Jeśli nie zapytamy ich o to wprost, temat ten raczej nie pojawi się w zwyczajnej rozmowie. O ile nawyki pisarskie kolegów i koleżanek po fachu mogą być inspirujące, najważniejszym jest jednak to, żeby dowiedzieć się jakie nawyki mamy my sami.
Może się zdarzyć tak, że to właśnie nasze naturalne nawyki i przekonania nie pozwalają nam zacząć pisania, a następnie go kontynuować. Co więcej, mogą nam one także utrudniać przyjmowanie krytyki odnoszącej się do naszego gotowego tekstu. Im szybciej dowiemy się, co utrudnia nam pisanie, tym lepiej dla pracy, artykułu lub książki które czekają na obronę lub publikację. Sprawdź zatem, jakim typem pisarza jesteś!
Z którym z poniższych opisów najbardziej się identyfikujesz?
Pisarz unikający
Pisarz unikający ma problem z samym „siadaniem do pisania”. Albo nie jest w stanie zacząć pisać, albo też powrócić do tego, co już udało mu się stworzyć wcześniej. Będzie zwlekał tak długo jak to możliwe. Zwyczajnie onieśmiela go (kolejna) pusta kartka, którą trzeba zapełnić. Znane mu są wszystkie prokrastynacyjne wymówki.
Pisarz rozpraszający się
Pisarz rozpraszający się nie ma aż tak wielkiego problemu z rozpoczęciem kolejnej rundy pisarskie. Nie jest natomiast w stanie na dłużej pozostawać w stanie pełnej koncentracji. Rozpraszają go nie tylko otaczające dźwięki lub atmosfera panująca w miejscu, gdzie usiadł do pisania. Dodatkowo sam przysparza sobie nowych rozpraszaczy poprzez częstą zmianę aktywności (np. sięganie po telefon, wyjście po herbatę lub kawę).
Pisarz utykający
Pisarz utykający w miejscu, jak sama nazwa wskazuje, ciągle utyka podczas pisania. A to nie ma pomysłu na kolejne zdanie. A to brakuje mu odpowiedniego słowa lub też co chwila czuje totalną pustkę w głowie. Stephen Heard w The Scientist’s Guide to Writing pisze, że problem ten bardzo mylnie określa się „blokadą pisarską”:
„Blokada pisarska” jest kiepskim określeniem ponieważ sugeruje jakąś zewnętrzną siłę [uniemożliwiającą pisanie], zamiast wskazywać na zachowanie samego pisarza.
Stephen B. Heard, The Scientist’s Guide to Writing. How to Write More Easily and Effectively Throughout Your Scientific Career, Princeton 2016, s. 28
Pisarz perfekcjonista
Pisarz perfekcjonista posuwa się w pisaniu bardzo powoli. O ile w ogóle się posuwa! Ciągle poleruje bowiem i dopracowuje już napisane zdania i akapity. Istnieje też taka grupa pisarzy perfekcjonistów, którzy w ogóle nie są w stanie zacząć tekstu dopóki ich pomysł na niego nie ułoży się w głowie do tak idealnej wersji, jak to tylko możliwe.
Pisarz obawiający się krytyki
Pisarz obawiający się krytyki to typ, który moglibyśmy określić jako pisarz perfekcjonista w wersji max. Boi się on krytyki na temat własnej pracy do tego stopnia, że obawa ta nie pozwala mu zakończyć procesu ciągłego poprawiania i ulepszania. Podczas gdy perfekcjoniście proces pisania może zająć bardzo dużo czasu, o tyle u pisarza obawiającego się krytyki proces ten może się nigdy nie zakończyć. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po kilkuset poprawkach nadal będzie uznawał on swój tekst za zbyt słaby, aby pokazać go innym.
Pisarz niechętny do poprawek
Pisarz niechętny do wprowadzania poprawek jest raczej odwrotnością perfekcjonisty. Jest tak bardzo zadowolony z tego, co udało mu się stworzyć, że opiera się wprowadzaniu jakichkolwiek poprawek, które – zwłaszcza w przypadku prac naukowych – pojawiają się w procesie recenzji. W najgorszym przypadku grozi mu brak wydania jego publikacji ze względu na niechęć do współpracy z recenzentem bądź redaktorem, od których w dużej mierze zależy to, czy tekst zostanie przedstawiony szerszej publiczności.
Czy istnieje typ: „piszarz-leń”? : )
Jak zauważyliście, nie wymieniłam takiej kategorii jak pisarz leń : ) Wydaje mi się, że osoby, które winę za swój brak postępów w pracy pisarskiej zwalają na lenistwo, tak naprawdę usiłują ukryć przed samym sobą jeden z powyższych problemów.
Warto jednak pamiętać, że żaden z nich nie jest niemożliwy do przezwyciężenia. Aby nad nimi popracować, powinniśmy najpierw zaobserwować, które nawyki i zachowania nie pozwalają nam posuwać się z pisaniem i wydawaniem własnych prac. Rozpoznanie problemu to już połowa sukcesu. Pozostałymi zajmujemy się w innych artykułach na blogu : )
A zatem – jakim typem pisarza jesteś?
PS. Polecam także wykonanie tego testu, który pozwala ustalić, jakim typem pisarza jesteś. Polecam zwłaszcza osobom, które piszą teksty nienaukowe.
oh tak prokrastynacja życiem -jako pisarz unikający pozdrawiam